Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Охрид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Рождество на Пресвета Богородица
Sv. Bogorodica pod Kaneo.JPG

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Прва охридска
Местоположба
Населено место Охрид
Општи податоци
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црквата Рождество на Пресвета Богородица е црква на Првата охридска парохија во Охридското Архијерејско Намесништво во Дебарско-кичевската епархија на Македонската Православна Црква. Оваа црква се наоѓа во населбата Канео и е сместена во карпа под црквата „Св. Јован Канео“.

Цркваата ,,Рождество на Пресвета Богородица“ е еднокорабна во две нивоа: едното ниво е посветено на ,,Св. Петка“ и на тоа ниво има вода, а другото ниво кое е повисоко е посветено на ,,Рождество на Пресвета Богородица“.