Велгошка парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквата „Св. Климент“ е седиште на Велгошката парохија

Велгошка парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Охридското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Климент“ во селото Велгошти. Моментално, парохиски свештеник е Никола Кипријанов.[1]

Во составот на оваа парохија е само селото Велгошти.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име место изградена слика
Црква „Св. Климент“ Велгошти 1872
(главна парохиска црква)
Sv. Kliment - Velgoshti 02.JPG
Црква „Св. Димитриј“ Велгошти 1983 Црква „Св. Димитриј“ - Велгошти 3.jpg
Црква „Св. Недела“ Велгошти 1981 Црква „Св. Недела“ - Велгошти 5.jpg
Црква „Св. Илија“ Велгошти 1937 Sv. Ilija Velgoshti 04.JPG
Црква „Св. Преполовение“ Велгошти 1974
Црква „Св. Петар и Павле“ Велгошти 2010 Sv. Petar i Pavle - Velgosti 01.JPG
Црква „Св. Богородица“ Велгошти XV век Црква „Св. Богородица“ - Велгошти 7.jpg
Стара Црква „Св. Никола“ Велгошти XX век
Нова Црква „Св. Никола“ Велгошти 1995 Velgošti crkviče.JPG
Црква „Св. Петка“ Велгошти 1860 Velgoshki Manastir 7.JPG

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Велгошка парохија“. Посетено на 2019-12-16.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°8′2″N 20°50′13″E / 41.13389° СГШ; 20.83694° ИГД / 41.13389; 20.83694