Велгошка парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквата „Св. Климент“ е седиште на Велгошката парохија

Велгошка парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Охридското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Климент“ во селото Велгошти. Моментално, парохиски свештеник е Никола Кипријанов.[1]

Во составот на оваа парохија е само селото Велгошти.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име место изградена слика
Црква „Св. Климент“ Велгошти 1872
(главна парохиска црква)
Црква „Св. Димитриј“ Велгошти 1983
Црква „Св. Недела“ Велгошти 1981
Црква „Св. Илија“ Велгошти 1937
Црква „Св. Преполовение“ Велгошти 1974
Црква „Св. Петар и Павле“ Велгошти 2010
Црква „Св. Богородица“ Велгошти XV век
Стара Црква „Св. Никола“ Велгошти XX век
Нова Црква „Св. Никола“ Велгошти 1995
Црква „Св. Петка“ Велгошти 1860

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Велгошка парохија“. Посетено на 2019-12-16.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°8′2″N 20°50′13″E / 41.13389° СГШ; 20.83694° ИГД / 41.13389; 20.83694