Црква „Св. Богородица“ - Велгошти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Велгошка
Местоположба
Населено место Велгошти
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба 14 век
Живопис 14 век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Богородица е пештерна црква во охридското село Велгошти. Таа се наоѓа на околу 2 km. источно од Манастирскиот комплекс Св. Петка, некаде во средината од јужната падина на гребенот Клучка, сместена во една природна пештера и вклопена во карпестиот предел на планината Петрино. Пристапот кон овој пеш терен храм е многу тежок, скоро невозможен. Од некогашниот фрескоживопис сочувани се остатоци во олтарниот простор и тоа претставата на „Св. Богородица со малиот Христос“ и по еден ангел од страната. Овој сочуван фрескоживопис се смета дека е од кон крајот на 14 век, но сепак поради тоа што овие фрески во подоцнежниот период се премачкувани и пресликувани е тешко да се сетектира, а посебно кога овој пештерен храм во 1991 година целосно насрадал од пожар. Единствено точни резултати можат да се добијат само преку фризичко-хемиски анализи на подлогата на боениот слој[1].

Легенда[уреди | уреди извор]

Првобитно оваа црква била посветена на Света Петка. Во оваа пештерна црква има отвор и истиот се наоѓа во северниот дел на пештерата, канал што излегува кај манастирот Света Петка. Кога го граделе манастирот Света Петка, иконата што била посветена на неа секое утро од манастирот “бегала” и тие ја наоѓале во пештерната црква. За да се уверат мештаните пуштиле една коза внатре и таа навитина излегла кај манастирот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Г. Ангеличин-Жура, Пештерните цркви во Охридско-Преспанскиот регион /Р. Македонија, Р. Албанија, Р. Грција), Струга 2004