Црква „Св. Недела“ - Велгошти

Координати: 41°7′44.53″N 20°50′11.73″E / 41.1290361° СГШ; 20.8365917° ИГД / 41.1290361; 20.8365917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Недела

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Велгошка
Местоположба

Карта

Координати 41°7′44.53″N 20°50′11.73″E / 41.1290361° СГШ; 20.8365917° ИГД / 41.1290361; 20.8365917
Место Велгошти
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Изградба 1981
Осветување 1987
Зограф Драган и Марјан Ристески
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна сводеста базилика

Света Недела — понова селска црква во охридското село Велгошти.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена на работ во селото Велгошти.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелникот бил осветен и поставен во 1981 година, а црквата била осветена во 1987 година од страна на митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј.[2]

Истата е подигната на место каде што некогаш постоела истоимена постара црква.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата претставува еднокорабна сводеста базилика со полукружна олтарна апсида и купола.[2]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Фрескоживописана е делумно од уметникот Драган Ристески од Охрид, а делумно од Марјан Ристески од село Велгошти.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 48. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2019-12-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]