Седма охридска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Седма охридска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Охридското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Ѓорѓи“ во градот Охрид. Моментално, парохиски свештеник е Кирил Јованоски.[1]

Во состав на оваа парохија се и селата Лескоец и Скребатно.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Ѓорѓи“
(парохиска црква)
Охрид 1834 Sv.Gjorgjia-Ohrid.jpg
Црква „Лазарево Воскресение“ Охрид XXI век
Црква „Вознесение Христово“ Лескоец 1462 Црквата „Вознесение Христово“ во селото Лескоец (2).jpg
Црква „Св. Никола“ Лескоец 1995 Црква „Св. Никола“ - Лескоец.jpg
Црква „Св. Илија“ Лескоец 1996
Црква „Св. Наум Охридски“ Лескоец втора половина на XX век Црква „Св. Наум Охридски“ - Лескоец.jpg
Црква „Св. Тома“ Лескоец 2001 Црква „Св. Тома“ - Лескоец 4.jpg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Скребатно 1922 Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Скребатно.jpg
Црква „Св. Константин и Елена“ Скребатно 1999 Црква „Св. Константин и Елена“ - Скребатно.jpg
Црква „Св. Недела“ Скребатно 2004 Црква „Св. Недела“ - Скребатно.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Седма охридска парохија“. Посетено на 2019-12-07.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°7′3″N 20°48′48″E / 41.11750° СГШ; 20.81333° ИГД / 41.11750; 20.81333