Прејди на содржината

Седма охридска парохија

Координати: 41°7′3″N 20°48′48″E / 41.11750° СГШ; 20.81333° ИГД / 41.11750; 20.81333
Од Википедија — слободната енциклопедија

Седма охридска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Охридското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Ѓорѓи“ во градот Охрид. Моментално, парохиски свештеник е Кирил Јованоски.[1]

Во состав на оваа парохија се и селата Лескоец и Скребатно.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Ѓорѓи“
(парохиска црква)
Охрид 1834
Црква „Лазарево Воскресение“ Охрид XXI век
Црква „Вознесение Христово“ Лескоец 1462
Црква „Св. Никола“ Лескоец 1995
Црква „Св. Илија“ Лескоец 1996
Црква „Св. Наум Охридски“ Лескоец втора половина на XX век
Црква „Св. Тома“ Лескоец 2001
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Скребатно 1922
Црква „Св. Константин и Елена“ Скребатно 1999
Црква „Св. Недела“ Скребатно 2004

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Седма охридска парохија“. Посетено на 2019-12-07.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°7′3″N 20°48′48″E / 41.11750° СГШ; 20.81333° ИГД / 41.11750; 20.81333