Црква „Св. Тома“ - Лескоец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Тома
Црква „Св. Тома“ - Лескоец 4.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Седма охридска
Местоположба

Координати 41°8′27″N 20°49′56″E / 41.14083° СГШ; 20.83222° ИГД / 41.14083; 20.83222Координати: 41°8′27″N 20°49′56″E / 41.14083° СГШ; 20.83222° ИГД / 41.14083; 20.83222
Место Лескоец
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Тома
Изградба 1997
Завршено 2001
Осветување 11 ноември 2001
Зограф Драган Ристески
Архитектонски опис

Свети Томас — понова селска црква во охридското село Лескоец.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во стариот дел на селото, во близина на старата црква „Св. Спас“.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелникото на црквата бил поставен и осветен на 17 април 1997 година. Нејзината изградба завршила во 2001 година и била осветена на 11 ноември 2001 година од страна на митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата поседува фрескоживопис, кој бил изработен од страна на академскиот уметник Драган Ристески од градот Охрид.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 44. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2019-12-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]