Црква „Лазарево Воскресение“ - Охрид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Лазарево Воскресение
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Седма охридска
Местоположба
Координати 41°08′20.6″N 20°49′22.6″E / 41.139056° СГШ; 20.822944° ИГД / 41.139056; 20.822944Координати: 41°08′20.6″N 20°49′22.6″E / 41.139056° СГШ; 20.822944° ИГД / 41.139056; 20.822944
Населено место Охрид
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Лазар
Изградба 2007
Осветување 21 октомври 2017
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Лазарево Воскресениемакедонски православен христијански црковен храм во градот Охрид.[1] Црквата се наоѓа на охридските градски гробишта. Во 2007 година бил формирам иницијативен одбор за изградба на црквата и веќе истата година била започната изградбата. На 21 октомври 2017 црквата веќе била осветена.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Осветување на црквата Лазарево Воскресение градски гробишта – Охрид