Црква „Св. Наум Охридски“ - Лескоец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Наум Охридски
Црква „Св. Наум Охридски“ - Лескоец.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Седма охридска
Местоположба

Координати 41°8′31.41″N 20°50′24.91″E / 41.1420583° СГШ; 20.8402528° ИГД / 41.1420583; 20.8402528Координати: 41°8′31.41″N 20°50′24.91″E / 41.1420583° СГШ; 20.8402528° ИГД / 41.1420583; 20.8402528
Место Лескоец
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Наум Охридски
Изградба втора половина на XX век
Архитектонски опис

Свети Наум Охридски — главна манастирска црква на Лескоечкиот манастир во охридското село Лескоец, првично подигната како параклис.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена над стариот дел на селото, од каде се пружа одличен поглед на Охридското Езеро.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена како параклис во втората половина на XX век.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 44. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2019-12-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]