Црква „Св. Илија“ - Елшани

Координати: 41°1′35.5″N 20°48′51.3″E / 41.026528° СГШ; 20.814250° ИГД / 41.026528; 20.814250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Илија

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Пештанска
Местоположба

Карта

Координати 41°1′35.5″N 20°48′51.3″E / 41.026528° СГШ; 20.814250° ИГД / 41.026528; 20.814250
Место Елшани
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба XV век
Живопис 1944
Зограф Рафаил Крстов
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

Свети Илија — главна селска црква во охридското село Елшани.[1] Во црковниот двор се наоѓаат и селските гробишта на Елшани.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена на возвишение, во средишниот дел на селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Била изградена во XV век. Во 1859 година била возобновена.[2]

Во 2009 година во црквата била извршена тешка кражба[3].

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е еднокорабна. На север, запад и југ е опкружена со затворен трем. Кон црквата е додадена камбанарија со две ѕвона.[4]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата го добила својот живопис во 1944 година од страна на зографот Рафаил Крстов со синовите Крсте и Владимир од Лазарополе, а олтарот е фрескоживописан во 2002 година од страна на уметникот Драган Ристески.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 45. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2020-01-06.
  3. „Ограбена црква во Елшани“. Ohrid News. 11 јули 2009. Посетено на 2010-05-14.
  4. Мишо Јузмески: „Елшани - живот меѓу каменот и водата“, Елшани, 2009

Надворешни врски[уреди | уреди извор]