Црква „Св. Илија“ - Елшани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Elshani Crkva gro.JPG

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Пештанска
Местоположба
Населено место Елшани
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 15 век
Живопис 1944
Зограф Рафаил Крстов
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

„Свети пророк Илија“ е главната селска црква во охридското село Елшани[1]. Изградена е во XV век. Возобновена е во 1859 година. Фрескоживописана е во 1944 година од зографот Рафаил Крстов со синовите Крсте и Владимир од Лазарополе , а олтарот е фрескоживописан во 2002 година од страна на уметникот Драган Ристески.

„Св. пр. Илија“ претставува мала еднокорабна црква. На север, запад и југ е опкружена со затворен трем. Кон црквата е додадена камбанарија со две ѕвона. [2]

Во 2009 година во црквата била извршена тешка кражба[3].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „с. Елшани, Охридско“ (македонски). Крале Марко. конс. 2010-05-14. 
  2. Мишо Јузмески: „Елшани - живот меѓу каменот и водата“, Елшани, 2009
  3. „Ограбена црква во Елшани“ (македонски). Ohrid News. 11.07.2009 17:01. конс. 2010-05-14.