Деветта охридска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Деветта охридска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Охридското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Никола“ во градот Охрид. Моментално, парохиски свештеник е Сашо Ристески.[1]

Во состав на оваа парохија се и селото Велестово и населбата Рача.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Никола“
(парохиска црква)
Охрид 1863 Crkva Sv.Nikola-Ohrid.jpg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Велестово XIV век Church-Velestovo.JPG
Црква „Св. Троица“ Велестово 1986 Црква „Св. Троица“ - Велестово.jpg
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Велестово Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Велестово.jpg
Црква „Свето Благовештение“ Рача
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ Рача 2018

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Седма охридска парохија“. Посетено на 2020-01-01.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°6′35″N 20°48′27″E / 41.10972° СГШ; 20.80750° ИГД / 41.10972; 20.80750