Деветта охридска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Деветта охридска парохија — православна парохија, дел од Охридското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Парохиски свештеник е Сашо Ристески (сос. 2016). Седиштето на парохијата е во охридската црква во „Св. Троица“. Оваа парохија ја сочинуваат дел од градот Охрид, селото Велестово и населба Рача.


Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Никола“
(парохиска црква)
Охрид 1863 Crkva Sv.Nikola-Ohrid.jpg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Велестово XIV век. Church-Velestovo.JPG
Црква „Св. Троица“ Велестово 1986 Sv.Troica-Velestovo.JPG
Црква „Свето Благовештение“ Рача
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ Рача 2018[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. † ОСВЕТУВАЊЕ КАМЕН ТЕМЕЛНИК НА ХРАМОТ „ВОВЕДЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА“