Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Велестово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Рождество на Пресвета Богородица
Црква кај селото Велестово.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Деветта охридска
Местоположба

Координати 41°4′45″N 20°49′27″E / 41.07917° СГШ; 20.82417° ИГД / 41.07917; 20.82417Координати: 41°4′45″N 20°49′27″E / 41.07917° СГШ; 20.82417° ИГД / 41.07917; 20.82417
Место Велестово
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Архитектонски опис

Рождество на Пресвета Богородица — најнова селска црква во охридското село Велестово.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната надвор од селото и до неа води земјен пат од селото.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Димовска, Марина. „Уживајте во најубавиот поглед кон Охридско Езеро со тимот на TrekkMe“. ohridmagazine.com. Посетено на 2020-01-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]