Црква „Св. Илија“ - Лесново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Местоположба
Место Лесново
Општина Пробиштип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пророк Илија
Изградба 14 век
Архитектонски опис

Свети Илија — македонска пештерна црква која се наоѓа на планинскиот врв веднаш над Лесновскиот манастир во пробиштипто село Лесново.[1]'

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. S. Gabelić, Nepoznati lokaliteti u okolini lesnovskog manastira, ZLUMS 20 (1984) 163–174;'