Црква „Св. Никола“ - Драдња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Nikola od Dradnja.jpg

Фреска на Свети Никола во црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Ваташка
Местоположба

Карта

Место Драдња
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 14 век
Живопис 14 век
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

Свети Никола позната и како Маркова црква претставува пештерна црква која се наоѓа на околу 1.5 км. југозападно од кавадаречкото село Драдња. Таа се наоѓа во стрмен и карпест предел, во сува пештера со длабочина од околу 20 метри, висока околу 9 метри, која наликува на готска катедрала. Оваа црква е двоспратна и се состои од приземен дел кој служел за поминување, и кат - просторот на црквата - капела, на кој се искачувало преку дрвени скали од внатрешната страна на пештерата. Влезниот дел е висок околу 125 см. По својата архитектонска концепција црквата е еднокорабна градба, ѕидана од камен со различни големини и форми, делумно клесани. Покрај обичен, користен е и камен бигор - за засведување на кровната - сводна конструкција и плитките ниши. Како сврзно средство при градењето е користен варов малтер. Пропорциите на објектот се доста интересни односно ширината на црквата се состои двапати во должината, а трипати во висината. Со ова храмот има пропорции на тесни, високи еднокорабни цркви на источното христијанско градителство. Живописот е изведен во приземјето и катот. Иконографската програма е сведена според димензиите на црквата. Според досегашните проучувања се смета дека црквата е изградена и живописана во XIV век.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Археолошко друштво на СР Македонија., 1975. Маcedoniae acta archaeologica (1-2. изд.).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]