Црква „Св. Екатерина“ - Охрид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Екатерина
Маченица ЕКАТЕРИНА.jpg

Поглед кон црквата и Охриското Езеро

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Парохија осма охридска
Местоположба
Населено место Охрид
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Екатерина Александриска
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Екатерина е пештерна црква во близина на брегот на Охридското Езеро, веднаш лево од патот што води кон Охрид. Се наоѓа во близина на попознатата пештерна црква „Св. Еразмо“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.