Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Лесново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Местоположба
Место Лесново
Општина Пробиштип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба 14 век
Архитектонски опис

Успението на Пресвета Богородица — македонска пештерна црква која се наоѓа во месноста Коларско крај Лесновскиот Манастир во пробиштипто село Лесново.[1]'

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. S. Gabelić, Nepoznati lokaliteti u okolini lesnovskog manastira, ZLUMS 20 (1984) 163–174;'