Осма охридска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Осма охридска парохија — православна парохија, дел од Охридското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Парохиски свештеник е Ромео Петрески (сос. 2016). Седиштето на парохијата е во охридската црква во „Св. Троица“. Во состав на оваа парохија се северниот дел на градот Охрид и селата Горно Лакочереј, Долно Лакочереј и Орман.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Троица“
(парохиска црква)
Охрид 1990
Црква „Св. Никола“ Охрид, нас. Чекоштина 2015 Св. Никола Чекоштина (4).jpg
Црква „Св. Екатерина“ Охрид Маченица ЕКАТЕРИНА.jpg
Црква „Св. Еразмо“ Охрид XIII век Sv. Erazmo Peshterski-Ohrid 02.JPG
Црква „Св. Еразмо Болнички“ Охрид - костозглобна болница Црква "Свети Еразмо,, Охрид.jpg
Црква „Св. Никола“ Горно Лакочереј 1995
Црква „Вознесение Христово“ Горно Лакочереј XVIII век Čin so Apostoli Lakočerejski 02.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Горно Лакочереј 1963
Црква „Св. Илија“ Горно Лакочереј 2012
Црква „Св. Јован Крстител“ Горно Лакочереј 2006
Црква „Св. Недела“ Долно Лакочереј 1971
Црква „Св. Наум“ Орман 1970 Црква „Св. Наум Охридски“ - Орман (02).jpg

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.