Црква „Св. Никола“ - Чекоштина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Св. Никола Чекоштина (4).jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Осма охридска
Местоположба

Координати 41°07′52.4″N 20°46′40.6″E / 41.131222° СГШ; 20.777944° ИГД / 41.131222; 20.777944Координати: 41°07′52.4″N 20°46′40.6″E / 41.131222° СГШ; 20.777944° ИГД / 41.131222; 20.777944
Место Охрид
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 2015
Архитектонски опис

Свети Николамакедонски православен храм во градот Охрид.[1] Црквата се наоѓа во населбата Чекоштина, на самиот влез во Охрид, на местото викано Карпа, каде во минатото имало црква. Камен-темелникот на црквата бил удрен на 20 декември 2015 година. Црквата сѐ уште е во изградба (сос. 2017). Камбанаријата треба да биде висока 17 метри.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Поставени и осветени темелите на нова црква во Охрид