Прејди на содржината

Црква „Св. Никола“ - Горно Лакочереј

Координати: 41°10′53.8″N 20°47′35.9″E / 41.181611° СГШ; 20.793306° ИГД / 41.181611; 20.793306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Осма охридска
Местоположба

Карта

Координати 41°10′53.8″N 20°47′35.9″E / 41.181611° СГШ; 20.793306° ИГД / 41.181611; 20.793306
Место Горно Лакочереј
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Никола Мирликиски
Осветување 4 јуни 1995
Зограф Марјан Ристески
Архитектонски опис

Свети Николамакедонски православен храм во Охридското село Горно Лакочереј.[1] Свети Никола е една од петте цркви во Горно Лакочереј и главна селска црква. Таа се наоѓа во селото и е изградена на темели на црква од XIX век. Осветена била на 4 јуни 1995 година од Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј.Во црквата се наоѓаат селските гробишта, кои во 1966 година биле преместини од старата местоположба покрај Коселска Река.[2] Зограф на црквата бил Марјан Ристески од Велгошти.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски Ф. Јован „Охридско-струшка област. Антропогеографска проучавања“. САНУ, Белград, 1990 г. стр.110
  3. Марјан Ристески