Црква „Св. Илија“ - Горно Лакочереј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Осма охридска
Местоположба

Место Горно Лакочереј
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пророк Илија
Изградба 2012
Осветување мај 2012
Архитектонски опис

Свети Илијамакедонски православен храм во Охридското село Горно Лакочереј.[1] Свети Илија е една од петте цркви во Горно Лакочереј и е најнова од сите нив. Камен темелник бил удрен на 3 мај 2012 година, а со службата чиноначелствувал неговото високо правосвештенство владиката Тимотеј.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Во Лакочереј ќе се гради црква Св. Илија