Црква „Св. Атанасиј“ - Горно Лакочереј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Осма охридска
Местоположба
Координати 41°10′03.0″N 20°48′29.2″E / 41.167500° СГШ; 20.808111° ИГД / 41.167500; 20.808111Координати: 41°10′03.0″N 20°48′29.2″E / 41.167500° СГШ; 20.808111° ИГД / 41.167500; 20.808111
Населено место Горно Лакочереј
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Изградба 1963
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасијмакедонски православен христијански црковен храм во Охридското село Горно Лакочереј.[1] Свети Атанасиј е една од петте цркви во Горно Лакочереј и е изградена во 1963 година. Таа се наоѓа на местото Пеливр, каде некогаш се наоѓало селото, кое поради честите излевања на Коселска Река се преместило на денешнета локација.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Трифуноски Ф.Јован „Охридско-струшка област. Антропогеографска проучавања“. САНУ, Белград, 1990 год. стр.110