Прејди на содржината

Лакочерејски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лакочерејски манастир
Поглед кон целиот манастирски комплекс од внатре
Информации
Манастир на:МПЦ - ОА
Основан18 век/1930
Посветен наИсус Христос
ЕпархијаДебарско-кичевска
Цркви„Вознесение Христово“
Личности
Место
МестоГорно Лакочереј, Општина Охрид, Македонија Македонија
Видливи остатоцицрква, конаци, камбанарија

Лакочерејски манастир „Св. Спас“македонски православен манастирски комплекс сместен во атарот на охридското село Горно Лакочереј. Манастирот се наоѓа на околу 4 км југоисточно од селото, под падините на месноста Дебела Леска.[1] Манастирот според големината на имотот и сето она што го поседува, е вториот најбогат манастир во Дебарско-кичевската епархија.[2]

Црква[уреди | уреди извор]

Манастирот има една црква и е посветена на Вознесението Христово. Сегашната црква е изградена во 1930 година на темелите на постар објект од XVIII век.

Чинот со апостолите, XVII век, икони во црквата

Конаци[уреди | уреди извор]

Манастирот има 3 конака, кои сите се новоизградени и се наоѓаат во одлична состојба.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Манастирот „Свети Спас“ во Горно Лакочереј, мало парче рај на Земјата

Надворешни врски[уреди | уреди извор]