Црква „Св. Троица“ - Охрид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Осма охридска
Местоположба
Координати 41°08′23.1″N 20°48′34.9″E / 41.139750° СГШ; 20.809694° ИГД / 41.139750; 20.809694Координати: 41°08′23.1″N 20°48′34.9″E / 41.139750° СГШ; 20.809694° ИГД / 41.139750; 20.809694
Населено место Охрид
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Осветување 15 јули 1990
Мрежно место svtroicaohrid.com
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Троицамакедонски православен храм во градот Охрид.[1] Црквата се наоѓа во северниот дел на градот, односно во населбата Радојца Новичиќ во местото викано Дебело Поле. Таа е парохиска црква на Осмата охридска парохија. Осветена била на 15 јули 1990 година. Најактивен и најзаслужен човек за изградбата на оваа црква бил Јордан Петрески, работник од Охрид, по потекло од село Црвена Вода. Осветувањето и светата Лигургија ги водел Митрополитот Г. Г Тимотеј, заедно со Митрополитите Петар и Стефан. Околу црвата има конаци.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]