Црква „Св. Недела“ - Долно Лакочереј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Осма охридска
Местоположба
Координати 41°09′49″N 20°47′43″E / 41.16361° СГШ; 20.79528° ИГД / 41.16361; 20.79528Координати: 41°09′49″N 20°47′43″E / 41.16361° СГШ; 20.79528° ИГД / 41.16361; 20.79528
Населено место Долно Лакочереј
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Изградба 1971
Осветување 1974
Зограф Јоне Симонче
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Неделамакедонски православен храм во Охридското село Долно Лакочереј.[1] Црквата се наоѓа во Горна Маала, односно северниот дел на селото, на излезот кон Горно Лакочереј од левата страна. Таа е изградена во периодот 1971-1973 година, на темели од постара црква, а осветена била во 1974 година од страна на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Методиј. Таа е еднокорабна, градена од камен и има три апсиди, со осумстрана купола. Фрескоживописана е од страна на Јоне Симонче од Охрид.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.