Црква „Св. Наум“ - Орман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Наум Охридски
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Осма охридска
Местоположба
Координати 41°08′23.6″N 20°46′56.7″E / 41.139889° СГШ; 20.782417° ИГД / 41.139889; 20.782417Координати: 41°08′23.6″N 20°46′56.7″E / 41.139889° СГШ; 20.782417° ИГД / 41.139889; 20.782417
Населено место Орман
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Наум Охридски
Осветување 50ти години на 20 век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Наум Охридскимакедонски православен храм во Охридското село Орман.[1] Таа е еднокорабна, градена од кршен камен со полукружна апсида на источната страна. Црквата се наоѓа над селото, односно на ридот Чекоштина и е од поново време, однисно од 50тите години на XX век. Изградена од самите селани на некогашниот имот на манастирот Св. Наум. Орманци во минатото верувале дека духот на Св. Наум е присутен на овој простор и рано наутро кога одле на орање забелжувале како се издига сноп светлина и патува над езерото кон Св. Наум. Патронот на црквата се прославува на 3 јули секоја година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]