Црква „Св. Никола“ - Октиси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција во Дримкол 176.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Вевчанска
Местоположба

Координати 41°14′8″N 20°36′3″E / 41.23556° СГШ; 20.60083° ИГД / 41.23556; 20.60083Координати: 41°14′8″N 20°36′3″E / 41.23556° СГШ; 20.60083° ИГД / 41.23556; 20.60083
Место Октиси
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1925
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во селото Октиси.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1925 година на претходни темели.[2] Тие темели биле од многу стара црква — старохристијанска базилика во селото украсена со мозаици, изградена на почетокот на V век.[3]

На ѕидовите на храмот биле испишани навредливи и погрдни пораки во текот на јануари 2012 година. Пораките осамнале по повеќедневните етнички тензии во Струга и протестите на албанското население, што се јавиле како реакција на исмејувањето на исламот и Куранот на карневалот во Вевчани.[4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1992). Охридско-струшка област. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 184.
  3. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 397. ISBN 9989-649-28-6.
  4. "Умрете каури"-порака на црква во Октиси“. 29 јануари 2012. Посетено на 21 ноември 2018.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]