Црква „Св. Никола“ - Радожда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Трета струшка
Местоположба
Населено место Радожда
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 18 век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“


Свети Никола е православна црква во струшкото село Радожда. [1]. Административно, црквата е дел на Третата струшка парохија при Струшкото архиерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија на МПЦ - ОА.

Кражба[уреди | уреди извор]

Ноќта помеѓу 12 и 13 ноември 2011 во црквата била извршена тешка кражба. Имено според извори на полицијата, во грабежот биле украдени 12 вредни икони кои потекнуваат од 19 век како и еден сребрен крст со подлошка. Материјалната штета, на бесправно однесените икони, кои се дел од културно-историското наследство, изнесува 1.800.000 денари.[2] Истата ноќ, имало и обид за кражба во пештерната црква „Св. Архангел Михаил“, каде сторителот извршил пребарување, а откако не одзел ништо го напуштил местото.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Струшко архиерејско намесништво“ (македонски). Дебарско-кичевска епархија. конс. 2010-05-17. 
  2. Момировски, Горан (14.11.2011). „УКРАДЕНИ 12 ИКОНИ И СРЕБРЕН КРСТ ОД ЦРКВАТА ВО РАДОЖДА“ (македонски). Телма. конс. 2011-11-15. 
  3. Аритоновска, Нина (14.11.2011 - 12:11). „Ограбени цркви во струшко Радожда“ (македонски). Сител. конс. 2011-11-15.