Трета струшка парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Трета струшка парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Струшкото архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Парохиски свештеник е протојереј Темелко Донески (сос. 2016). Парохијата ги опфаќа селата ’Ржаново, Селци, Пискупштина, Глобочица, Радожда и Калишта.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

Црквите од Калишкиот манастир, кој е ставропигиален манастирски комплекс, не припаѓаат на ниедна парохија, но наведене се во списокот само заради територијата која ја покрива оваа парохија.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Ѓорѓи“
(парохиска црква)
Струга 1835 Црква,,Свети Ѓорѓи,, Струга , The Church of St.George , Struga.JPG
Црква „Св. Недела“ ’Ржаново XVI век Црква Света Недела .jpg
Црква „Св. Никола“ Селци XIX век Апсидата на црквата „Св. Никола“ во Селци.jpg
Црква „Св. Никола“ Селци Црквата „Св. Никола“ во Селци.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Селци
Црква „Св. Никола“ Пискупштина 2008 Викиекспедиција во Дримкол 32.jpg
Црква „Св. Јован“ Пискупштина
Црква „Св. Антониј“ Глобочица 1993
Црква „Св. Илија“ Глобочица 19 септември 2011 Crkva vo Globocica -- Struga 2.JPG
Црква „Св. Илија“ (потопена црква) Глобочица XV век-1965 Globočica so potopenata crkva.jpg
Црква „Св. Никола“ Радожда XVIII век
Црква „Св. Илија“ Радожда
Црква „Св. Петка“ Радожда
Црква „Св. Никола“ Радожда XIV век Св. Архангел Михаил, пештерска црква, Радожда 17.JPG
Црква „Св. Богородица“ Радожда
Црква „Св. Недела“ Радожда 2001
Црква „Св. Никола“ Калишта 1972 Викиекспедиција во Дримкол 135.jpg
Црква „Св. Атанасиј“* Калишта XIV век Atanasij Pešterni vo Kališta (30).JPG
Црква „Св. Богородица“* Калишта XIV век Св. Богородица Калишка-15 (12).JPG
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“* Калишта 1977 Bogorodica Kališka (1).JPG
Црква „Св. Петар и Павле“* Калишта 1998 Kalishta8.JPG
Параклис „Св. Теодор Тирон“* Калишта 2002 Kališki Manastir 09 15 Теодор Тирон.JPG
* - дел од ставропигиален манастирски комплекс.
Административно не е дел од парохија

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°10′38.1″N 20°40′27.9″E / 41.177250° СГШ; 20.674417° ИГД / 41.177250; 20.674417