Црква „Св. Илија“ - Радожда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Трета струшка
Местоположба
Место Радожда
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Архитектонски опис

Свети Илија — православна црква во струшкото село Радожда[1]. Административно, црквата е дел на Третата струшка парохија при Струшкото архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија на МПЦ - ОА.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Струшко архијерејско намесништво“. Дебарско-кичевска епархија. Архивирано од изворникот на 2014-03-04. Посетено на 2010-05-17.