Црква „Св. Никола“ - Калишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција во Дримкол 135.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Трета струшка
Местоположба

Координати 41°08′56.2″N 20°39′00.9″E / 41.148944° СГШ; 20.650250° ИГД / 41.148944; 20.650250Координати: 41°08′56.2″N 20°39′00.9″E / 41.148944° СГШ; 20.650250° ИГД / 41.148944; 20.650250
Место Калишта
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Никола Мирликиски
Изградба 1972
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во селото Калишта.[1]

Околу црквата се наоѓаат и селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во јужниот дел од селото, на самиот излез кон Калишкиот манастир од десната страна..[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Таа била изградена на темели од постара црква која била разрушена во првата половина на 19 век. Сегашната црква е изградена во 1972 година со големо залагање на калиштанецот Васил Танаскоски.[2]

Во црковниот двор постои археолошко наоѓалиште од типот црква и некропола од средниот век.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1992). Охридско-струшка област. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 164–167.
  3. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]