Црква „Св. Никола“ - Пискупштина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција во Дримкол 32.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Трета струшка
Местоположба

Координати 41°19′14.55″N 20°36′12.83″E / 41.3207083° СГШ; 20.6035639° ИГД / 41.3207083; 20.6035639Координати: 41°19′14.55″N 20°36′12.83″E / 41.3207083° СГШ; 20.6035639° ИГД / 41.3207083; 20.6035639
Место Пискупштина
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба
2008
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во селото Пискупштина.[1]

Сместена е над селото, а околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била обновена во текот на 2008 година на стари темели од страна на Никола Цутески.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 41. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Филиповиќ, Мил. (1939). Дебарски Дримкол. Скопје: Јужна Србија. стр. 141.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]