Црква „Св. Недела“ - ’Ржаново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
Црква Света Недела .jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Трета струшка
Местоположба

Координати 41°22′31.9″N 20°39′53.3″E / 41.375528° СГШ; 20.664806° ИГД / 41.375528; 20.664806Координати: 41°22′31.9″N 20°39′53.3″E / 41.375528° СГШ; 20.664806° ИГД / 41.375528; 20.664806
Место ’Ржаново
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Архитектонски опис

Света Недела — главна селска црква во селото ’Ржаново.[1]

Сместена е на пониска надморска височина отколку селото.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 41. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]