Црква „Св. Илија“ - Глобочица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Crkva vo Globocica -- Struga 1.JPG

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Трета струшка
Местоположба
Координати 41°19′04.1″N 20°38′30.8″E / 41.317806° N; 20.641889° E / 41.317806; 20.641889Координати: 41°19′04.1″N 20°38′30.8″E / 41.317806° N; 20.641889° E / 41.317806; 20.641889
Населено место Локов
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 19 септември 2011
Завршено 2014
Осветување 14 септември 2014
Ктитор ЕЛЕМ
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илијацрква во селото Глобочица која се наоѓа на самиот брег на истоименото езеро.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелник за изградба на црквата бил поставен на 19 септември 2011 година,[1], а истата била завршена била во 2014 година. Осветувањето било извршено на 14 септември 2014 година, кога биле одбележани точно 50 години од потопувањето на истоимената потопена црква.[2] Карактеристично за оваа црква е тоа што камен-плочата од некогашната потопена црква од 15 век е вградена во новата над влезот. Истата била извадена од дното на езеро од страна на нуркачки тим во мај 2012 година.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата претставува крстокуполен храм со осумаголна купола, која има по една монофора на северната, јужната, западната и источната страна. Влезот на црквата е сместен на западната страна, а просторот пред него е покриен со натстрешница. Објектот е изграден од камен и е покриен со лимен кров. Дворот на црквата е ограден со камена ограда.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]