Црква „Св. Антониј“ - Глобочица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Антониј
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Трета струшка
Местоположба
Место Глобочица
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Антониј
Осветување 1993
Ктитор Марко
Архитектонски опис

Свети Антониј — главната селска црква во струшкото село Глобочица[1]. Црквата е осветена на 18 јули 1993 година од страна на Митрополитот Брегалнички г. Стефан по одобрение на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Трета струшка парохија“. Архивирано од изворникот на 2014-03-04. Посетено на 2010-05-06.