Црква „Св. Никола“ - Селци (стара)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црквата „Св. Никола“ во Селци.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Трета струшка
Местоположба

Координати 41°23′57.1″N 20°37′22.6″E / 41.399194° СГШ; 20.622944° ИГД / 41.399194; 20.622944Координати: 41°23′57.1″N 20°37′22.6″E / 41.399194° СГШ; 20.622944° ИГД / 41.399194; 20.622944
Место Селци
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис

Свети Николацрква во селото Селци.[1] Сместена е на самото сретсело.

Историја[уреди | уреди извор]

Во февруари 2011 година, црквата била ограбена и од неа биле изнесени икони.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа. Објектот е изграден од варовник и е покриен со лимен кров. Влезот е сместен од десната страна и до внатрешноста води дрвена врата над која има отвор во облик на крст.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 41. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Ограбени цркви[мртва врска]“. Вечер. 28 февруари 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]