Црква „Св. Атанасиј“ - Селци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
StAthanasius1.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Трета струшка
Местоположба

Координати 41°24′00.9″N 20°37′15.9″E / 41.400250° СГШ; 20.621083° ИГД / 41.400250; 20.621083Координати: 41°24′00.9″N 20°37′15.9″E / 41.400250° СГШ; 20.621083° ИГД / 41.400250; 20.621083
Место Селци
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — селска црква во селото Селци.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Во 2014 година, црквата била ограбена и од неа биле изнесени пет вредни икони, кои подоцна се пронајдени кај колекционер од Албанија. Станува збор за икони „Свети Ѓорѓи“ и „Вознесение на Пророк Илија“ од Дичо Зограф, „Жртвата на Пророк Илија“ и „Бегството на Лот со своите ќерки“ од син му Аврам Дичов, и незабележана икона на Архангел Михаил која отпрвин стоела на владичкиот стол под иконата на Христос Велик Архијереј.[2]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Иконите на иконостасот биле изработувани во неколку наврати во периодот 1849-1853 година од страна на дебарскиот мајстор Дичо Зограф.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 41. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Т., Д.. „Икони од Радожда, Ѓавато и Преспа во мрежата на албански колекционери, Утрински весник. 20 февруари 2014.
  3. Иконописното творештво на Дичо Зограф во Скопје и Скопскиот Регион“. Премин Портал. 10 октомври 2008./

Надворешни врски[уреди | уреди извор]