Црква „Св. Никола“ - Селци (нова)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Апсидата на црквата „Св. Никола“ во Селци.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Трета струшка
Местоположба

Координати 41°23′57.9″N 20°37′20.3″E / 41.399417° СГШ; 20.622306° ИГД / 41.399417; 20.622306Координати: 41°23′57.9″N 20°37′20.3″E / 41.399417° СГШ; 20.622306° ИГД / 41.399417; 20.622306
Место Селци
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Завршено XIX век
Зограф Дичо Зограф
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во селото Селци.[1] Сместена е на околу стотина метри западно од сретселото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во XIX век.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со десетаголна апсида на источната страна и забележителна кромидеста купола. Главниот влез е сместен на западната страна, а спореден влез има и од јужната. Над споредниот влез има празна ниша. Објектот е изграден од варовник и е покриен со лимен кров. Куполата има осумаголна основа со по еден прозорец на секоја од страните и истата е изработена од лим.

Во дворот на црквата се наоѓа гробот на свештеникот Јон Попов (1856-1943), кој бил убиен од страна на балистите на 11 јули 1943 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 41. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]