Црква „Св. Недела“ - Радожда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Трета струшка
Местоположба
Населено место Радожда
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Изградба 2011
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Недела — православна црква во струшкото село Радожда[1]. Административно, црквата е дел на Третата струшка парохија приСтрушкото архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија на МПЦ - ОА. Црковниот камен-темелник бил осветен и поставен во 2001 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Струшко архијерејско намесништво“. Дебарско-кичевска епархија. Архивирано од изворникот на 2014-03-04. Посетено на 2010-05-17.