Црква „Св. Петка“ - Горна Белица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква Св. Петка (Параскева) во Горна Белица.JPG

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Вевчанска
Местоположба

Координати 41°13′28″N 20°33′23″E / 41.22444° СГШ; 20.55639° ИГД / 41.22444; 20.55639Координати: 41°13′28″N 20°33′23″E / 41.22444° СГШ; 20.55639° ИГД / 41.22444; 20.55639
Место Горна Белица
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба 1889
Архитектонски опис

Света Петка — главна селска црква во селото Горна Белица.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната од страна на мајсторот Тодор Петков од селото Гари во 1889 година. Работел и на самиот иконостас во црквата, но поради болест истиот бил завршен од неговиот син, Јаким.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Петков, Тодор“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. стр. 1139. Text "series " ignored (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]