Вевчанска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Вевчанска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Струшкото архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Парохиски свештеник е протојереј Зоран Попоски. Парохијата ги опфаќа селата Вевчани, Октиси и Горна Белица.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Никола“ Вевчани XIX век Главната селска црква во Вевчани.jpg
Црква „Св. Варвара“ Вевчани 1994 Црква „Св. Варвара“ во Вевчани (2).jpg
Црква „Св. Спас Долни“ Вевчани 1996 Викиекспедиција во Дримкол 09.jpg
Црква „Св. Преполовение“ Вевчани Црква Руса Среда во Вевчани.jpg
Црква „Св. Недела“ Вевчани Викиекспедиција во Дримкол 82.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Вевчани 2013 Вевчани во 2015 (7).JPG
Црква „Богојавление“ Вевчани Church of the Epiphany in Vevčani (4).JPG
Црква „Св. Димитриј“ Вевчани Викиекспедиција во Дримкол 97.jpg
Црква „Св. Петка“ Вевчани
Црква „Св. Спас Горни“ Вевчани
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Вевчани Викиекспедиција во Дримкол 69.jpg
Црква „Св. Петар и Павле“ Вевчани 2000
Црква „Св. Никола“ Октиси Викиекспедиција во Дримкол 176.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Октиси 2013
Црква „Св. Атанасиј“ Октиси Викиекспедиција во Дримкол 02.jpg
Црква „Св. Петка“ Горна Белица Црква Св. Петка (Параскева) во Горна Белица.JPG
Црква „Св. Климент Охридски“ Горна Белица Kliment2.jpg
Црква „Св. Недела“ Горна Белица Викиекспедиција во Дримкол 167.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°14′22″N 20°35′24″E / 41.23944° СГШ; 20.59000° ИГД / 41.23944; 20.59000