Црква „Св. Недела“ - Горна Белица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
Викиекспедиција во Дримкол 164.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Вевчанска
Местоположба
Координати 41°13′26.3″N 20°33′25.67″E / 41.223972° N; 20.5571306° E / 41.223972; 20.5571306Координати: 41°13′26.3″N 20°33′25.67″E / 41.223972° N; 20.5571306° E / 41.223972; 20.5571306
Населено место Горна Белица
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Недела — најнова црква во селото Горна Белица.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]