Црква „Св. Димитриј“ - Вевчани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Викиекспедиција во Дримкол 97.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Вевчанска
Местоположба
Координати 41°14′45.77″N 20°35′47.38″E / 41.2460472° N; 20.5964944° E / 41.2460472; 20.5964944Координати: 41°14′45.77″N 20°35′47.38″E / 41.2460472° N; 20.5964944° E / 41.2460472; 20.5964944
Населено место Вевчани
Општина Вевчани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Димитриј — селска црква во селото Вевчани.[1]

Црквата се посетува на 8 ноември (Митровден), кога се извршува богослужба, а посетителите носат ветени подароци и палат свеќи.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во северниот дел на Вевчани, во месноста Падарница. Вкупната површина на црковниот двор изнесува 340 м2.[2]

Се наоѓа во близина на селските гробишта на Вевчани.

Историја[уреди | уреди извор]

Не е познато кога била подигната црквата. Истата била обновена во 1980-тите години..[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Фреските се изработени од С. Николиќ од Битола во 1914 г.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Светилишта | Vevchani Info“. vevchani-info.mk. Посетено на 2018-12-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]