Црква „Св. Спас Долни“ - Вевчани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Викиекспедиција во Дримкол 09.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Вевчанска
Местоположба
Координати 41°14′30.63″N 20°35′46.99″E / 41.2418417° N; 20.5963861° E / 41.2418417; 20.5963861Координати: 41°14′30.63″N 20°35′46.99″E / 41.2418417° N; 20.5963861° E / 41.2418417; 20.5963861
Населено место Вевчани
Општина Вевчани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Изградба 1986
Завршено 1996
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Вознесение Христово (повеќе позната како Свети Спас Долни) — црква во селото Вевчани.[1]

Вевчанци, Свети Спас го почитуваат како сопствен заштитник и често го спомнуваат во молитвите.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на влезот во Вевчани, од неговата североисточна страна.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Изградена е на свето место, на почетокот само како дрвена куќарка (параклис), а по обновувањето од 1986-1996 претставува градба (црква) направена од делкан камен.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Светилишта | Vevchani Info“. vevchani-info.mk. Посетено на 2018-12-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]