Црква „Св. Спас Горни“ - Вевчани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Вевчанска
Местоположба

Карта

Координати 41°14′55″N 20°34′53″E / 41.24861° СГШ; 20.58139° ИГД / 41.24861; 20.58139Координати: 41°14′55″N 20°34′53″E / 41.24861° СГШ; 20.58139° ИГД / 41.24861; 20.58139
Место Вевчани
Општина Вевчани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Архитектонски опис

Вознесение Христово (повеќе позната како Свети Спас Горни) — манастирска црква во селото Вевчани.[1]

Вевчанци, Свети Спас го почитуваат како сопствен заштитник и често го спомнуваат во молитвите.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа западно од Вевчани, на надморска височина од 1.300 метри, на планината Јабланица. Тој е изграден во карпи што е карактеристика за целиот терен околу него. Источно од него има една голема карпа, надвисната над самиот пат.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

За овој манастир забележал и Нушиќ во 1892 година. Судејќи според иконите, манастирот може да се датира од втората половина на XIX век.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Престолната икона Вознесение Христово е изработена од Крсто Николов од Лазарополе, во декември 1894 година. Иконите на светите апостоли се изработени од Дичо Зограф, без да биде наведена годината. Може да се претпостави дека тоа е 1876 година, кога Дичо ги работел иконите за црквата Св. Никола. Но, најстарата престолна икона е иконата „Св. Никола Чудотворец“, насликана и подарена во 1858 година. Тоа упатува на одредена старост на манастирот, што не мора да значи дека тој пред тоа не постоел.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Светилишта | Vevchani Info“. vevchani-info.mk. Посетено на 2018-12-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]