Црква „Св. Петка“ - Вевчани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Вевчанска
Местоположба

Координати 41°14′44.9″N 20°35′53.2″E / 41.245806° СГШ; 20.598111° ИГД / 41.245806; 20.598111Координати: 41°14′44.9″N 20°35′53.2″E / 41.245806° СГШ; 20.598111° ИГД / 41.245806; 20.598111
Место Вевчани
Општина Вевчани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Живопис 1924
Архитектонски опис
Стил доцнопреродбенички

Св. Петка (Преподобна Параскева)[1]црква во струшкото село Вевчани, Општина Вевчани, доцен претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Струшкото архијерејско намесништво во Дебарско-кичевската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е сместена северно од селото, недалеку од црквата „Св. Димитриј“, во двор од 342 м2. Не е познато кога е изградена. Живописана е во 1924 г. од вевчанскиот зограф Никола Бубаноски.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Струшко архијерејско намесништво“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 16 март 2014. Архивирано на 4 март 2014 г.
  2. „Светилишта“. Вевчани Info. Посетено на 12 декември 2021.