Црква „Св. Атанасиј“ - Октиси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Викиекспедиција во Дримкол 02.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Вевчанска
Местоположба

Координати 41°13′59.82″N 20°36′08.1″E / 41.2332833° СГШ; 20.602250° ИГД / 41.2332833; 20.602250Координати: 41°13′59.82″N 20°36′08.1″E / 41.2332833° СГШ; 20.602250° ИГД / 41.2332833; 20.602250
Место Октиси
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба XIX век
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — гробјанска црква во селото Октиси.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во XIX година на претходни темели. Таа е најстара селска црква во Октиси.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1992). Охридско-струшка област. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 184.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]