Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Вевчани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Викиекспедиција во Дримкол 69.jpg

Поглед на портата од црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Вевчанска
Местоположба

Координати 41°14′24.12″N 20°35′34.6″E / 41.2400333° СГШ; 20.592944° ИГД / 41.2400333; 20.592944Координати: 41°14′24.12″N 20°35′34.6″E / 41.2400333° СГШ; 20.592944° ИГД / 41.2400333; 20.592944
Место Вевчани
Општина Вевчани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Архитектонски опис

Успение на Пресвета Богородица (наречена уште и Долна црква) — поранешна црква во селото Вевчани.[1]

Во црквата се влегувало низ две поголеми порти, од исток и од запад, а имало и други помали влезови и скалила од северната страна, коишто се користеле во други прилики. Денес, постојат видливи траги од црквата во центарот на Вевчани.[2]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во близина на самиот центар на Вевчани, во непосредна близина на старото училиште.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата постоела одамна, но Турците ја срушиле. На истото место вевчанци започнале со градба на нова црква во периодот 1921-1928.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена повеќе од 1,5 метри во височина (до прозорците), но поради недостиг на средства, градбата била прекината.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Светилишта | Vevchani Info“. vevchani-info.mk. Посетено на 2018-12-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]