Црква „Св. Преполовение“ - Вевчани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свето Преполовение
Викиекспедиција во Дримкол 77.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Вевчанска
Местоположба

Координати 41°14′21.42″N 20°35′6.4″E / 41.2392833° СГШ; 20.585111° ИГД / 41.2392833; 20.585111Координати: 41°14′21.42″N 20°35′6.4″E / 41.2392833° СГШ; 20.585111° ИГД / 41.2392833; 20.585111
Место Вевчани
Општина Вевчани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Преполовение
Изградба 1972
Архитектонски опис

Свето Преполовение (наречена уште и Руса Среда) — помала црква во селото Вевчани.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во рамките на самите Вевчански Извори.[2] Во нејзе има извор, односно чешма со света вода.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1972 година од страна на браќата Кристо, Сандре и Леон Шекуткоски, како дарители.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Светилишта | Vevchani Info“. vevchani-info.mk. Посетено на 2018-12-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]