Вевчански Извори

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вевчански извори
МСЗП — Категорија III (споменик на природата)
Vevcani1.jpg
Најблизок градСтруга
Површина13.76 км2
Воспоставен(а)1999 (1999)

Вевчански Извори — едни од поретките псевдопериодски сифонски врела во Македонија. Сместени се на источните падини на планината Јабланица, кај селото Вевчани, на надморска височина од 900 метри. Главниот извор е сместен во отворот на пештера. На десетина метри подолу, се наоѓаат неколку постојани извори кои подземно комуницираат со главниот извор. Капацитетот на Вевчанските Извори во влажниот период од годината изнесува околу 1.500 литри во секунда.

Галерија[уреди | уреди извор]