Црква „Св. Варвара“ - Вевчани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Варвара
Црква „Св. Варвара“ во Вевчани (2).jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Вевчанска
Местоположба

Координати 41°14′49″N 20°35′40″E / 41.24694° СГШ; 20.59444° ИГД / 41.24694; 20.59444Координати: 41°14′49″N 20°35′40″E / 41.24694° СГШ; 20.59444° ИГД / 41.24694; 20.59444
Место Вевчани
Општина Вевчани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Варвара
Изградба 1996
Архитектонски опис

Света Варвара — гробјанска црква во селото Вевчани.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа северно од Вевчани, на едно мало возвишение, среде дабова шума. Меѓу овие дрвја има и неколку повеќевековни стебла што укажува на староста на ова светилиште.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во минатото оваа црква била параклис, кој покрај денешното име на црквата „Св. Варвара“, во времето на Кралството Југославија бил нарекуван и „Св. Сава“.[2]

Стариот параклис е срушен во 1996 година и на истото место, но со поголеми димензии изградена е црквата.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Светилишта | Vevchani Info“. vevchani-info.mk. Посетено на 2018-12-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]