Црква „Св. Великомаченица Варвара и Св. Сава Ерусалимски“ - Вевчани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Великомаченица Варвара и Св. Сава Ерусалимски

Црквата во 2023 година

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Вевчанска
Местоположба

Карта

Координати 41°14′49″N 20°35′40″E / 41.24694° СГШ; 20.59444° ИГД / 41.24694; 20.59444Координати: 41°14′49″N 20°35′40″E / 41.24694° СГШ; 20.59444° ИГД / 41.24694; 20.59444
Место Вевчани
Општина Вевчани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Варвара, Свети Сава
Изградба 1996
Архитектонски опис

Света Великомаченица Варвара и Св. Сава Ерусалимскигробјанска црква во селото Вевчани.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа северно од Вевчани, на едно мало возвишение, среде дабова шума. Меѓу овие дрвја има и неколку повеќевековни стебла што укажува на староста на ова светилиште.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во минатото оваа црква била параклис, кој покрај денешното име на црквата „Св. Варвара“, во времето на Кралството Југославија, бил нарекуван и „Св. Сава“.[2]

Стариот параклис е срушен во 1996 година и на истото место, но со поголеми димензии изградена е црквата.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Светилишта | Vevchani Info“. vevchani-info.mk. Посетено на 2018-12-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]